Eko brigáda
Chcete sa pozrieť do zahraničia a spoznať nové krajiny a národné zvyky? Nebojíte sa si svoje zážitky odpracovať? Staňte sa WWOOFerom.
WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms) znamená v preklade „celosvetové príležitosti na ekologických farmách". Ide o celosvetovú výmennú sieť, ktorá organizuje výpomoc dobrovoľníkov na ekologických farmách, za poskytnutie ubytovania a stravy zo strany farmárov. Dĺžka pobytu a pracovné nasadenie záleží na dohode medzi farmou a dobrovoľníkom – WWOOFerom.
Ide o druh cestovania, ktorý nemá taký výrazný vplyv na životné prostredie. Nemusí sa napríklad budovať parkovisko, hotely a podobne. „Napríklad v Dánsku vôbec neprijímajú wwooferov, ktorí prileteli lietadlom“ komentuje situáciu Vojtěch Veselý zo Združenia pre ekológiu a poľnohospodárstvo AREA viva, ktorá organizuje aktivity WWOOF pre Českú republiku.
ČO WWOOF UMOŽŇUJE
- získať skúsenosti v ekologickom hospodárení a šetrnej starostlivosti o domácnosť z prvej ruky,
- získať skúsenosti a zážitky s ľuďmi, ktorí nerozmýšľajú komerčne, ale alternatívne,
- zaistiť výpomoc ekologicky hospodariacim farmárom,
- zoznámiť sa s ďalšími ľuďmi z ekologických hnutí,
- vytvárať spojenie a porozumenie medzi mestským a vidieckym prostredím,
- zvýšiť kultúrne a spoločenské porozumenie medzi ľuďmi rozdielnych národností.
AKO WWOOF FUNGUJE
Funkčnosť WWOOFu je založená na dohode medzi dobrovoľníkom a farmárom. Obe tieto strany sú členmi WWOOFu. Prvotný kontakt sprostredkuje národný koordinátor prevádzkovaním aktuálnej databázy hostiteľských fariem, sprístupnenej všetkým registrovaným dobrovoľníkom. Vstupom do WWOOFu (registráciou) ako dobrovoľník získate:
- prístup do on-line databázy hostiteľských fariem,
- brožúru „Zoznam hostiteľských fariem“ obsahujúcu popisy fariem a aktuálne kontaktné údaje,
- pomoc pri vyhľadaní farmy a podmienok, ktoré vám budú vyhovovať,
- pomoc pri riešení ťažkostí spojených s WWOOFom,
- v prípade záujmu pravidelných zasielanie aktuálnych informácií na váš e-mail.
S touto výbavou sa bez obáv a s elánom môžete pustiť do WWOOFovania v Česku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku.
ČLENSTVO VO WWOOFe
Dobrovoľník i hostiteľská farma sú registrovaní vo WWOOFe. Členstvo sa zjednáva prostredníctvom elektronického formulára na stránke www.wwoof.sk v sekcií "registrácia”. Registrácia dobrovoľníkov je bezplatná a prístup do on-line databázy fariem je možný okamžite po registrácií.
WWOOF MIMO KRAJÍN V4
Keď sa chcete zapojiť do WWOOFu v iných krajinách, informujte sa na https://www.wwoof.org. Skoro každá európska krajina má svoju národnú koordinačnú organizáciu.
„Idea projektu je taká, že sa wwoofer vďaka spoločnému životu s rodinou stáva skoro jej súčasťou. Keď rodina potrebuje napríklad postaviť ohradu pre koňa, wwoofer sa na práci podieľa, ale nemal by ju robiť sám. Žiadne písomne zmluvy medzi dobrovoľníkom a farmárom nevznikajú, teda všetko záleží na dohode, dobrej vôli a slušnom správaní oboch strán. Nejedná sa o brigádu, preto dobrovoľníci nemajú nárok na odmenu a farmári po nich nemôžu chcieť financie za ubytovanie. Wwoofer by však rozhodne nemal zastupovať bežnú platenú pracovní silu na farme,“ vysvetlila Lenka Navrátilová z AREA viva.
Záujemcovia o takéto výpravy do cudziny môžu po celú dobu ostať na jednej farme alebo ich vystriedať niekoľko. Požadovaná dĺžka pobytu je od niekoľkých týždňov po niekoľko mesiacov, ale všetko závisí od dohody. Vďaka tomu, že neexistuje písomná zmluva medzi obomi stranami, nie je dobrovoľník k miestu pobytu nijak viazaný a v nutných prípadoch môže odísť. „Predpokladáme slušné správanie oboch strán. Rozhodne by sa nemalo stať, že sa wwoofer behom troch dní na farme naje a vyspí, a keď po ňom bude niekto vo štvrtý deň chcieť aby pracoval, zbalí sa a odíde. Takto to nefunguje.“ zdôraznila Navrátilová.
Všeobecné pravidlá sú také, že wwoofer pracuje 6 až 7 hodín 5 dní v týždni. Zvyšok času môže venovať cestovaniu.
Zdroje: https://ekolist.cz, www.wwoof.sk