Záhada menom INGREDIENTS

27.02.2013 21:59

Reklama na pleťový krém, ktorá sľubuje minimalizáciu vrások, okamžite upúta našu pozornosť. Zaujímajú nás jeho fantastické účinky a nie ako bol vyrobený. A navyše ak reklama hovorí, že je prírodný alebo že obsahuje vitamíny, sme si isté, že sme si vybrali dobre. Dlhý zoznam ingrediencií napísaný malými písmenami na zadnej strane nás vôbec nezaujíma. Veď aj tak mu nerozumieme.

 

ALUMINIUM AHA BENTONIT BENZOIC ACID BENZOPHENONE BENZYL ALCOHOL BISABOLOL BHA BHT CITRONELLOL COLLAGEN DIETHANOLAMINE DIOXIN FD&C FORMALDEHYDE FRAGRANCES GLYCERINE CHLORUM LANOLINE LEAD MINERAL OILS OXYBENZONE PROPYLPARABEN SODIUM LAURYL SULFATE SODIUM LAURETH SULFATE TALC QUATS

 

ALUMINIUM

Používa sa v takmer všetkých bežne dostupných antiperspirantoch. V rôznych formách je používaný ako látka potlačujúca potenie. Dráždi pokožku a častokrát spôsobuje zápalové reakcie pokožky. Okrem iného poškodzuje CNS, môže spúšťať astmu a spája sa tiež s Alzheimerovou chorobou.

 

AHA (ALPHA HYDROXID ACIDS)

Je derivátom Kyseliny glykolovej. Organická kyselina vyrábaná anaerobným metabolizmom. Nachádza sa v krémoch, mliekach, pleťových maskách, v akné produktoch. Výrobky s obsahom AHA poškodzujú pleťové bunky, oslabujú ochrannú bariéru pokožky, spôsobujú svrbenie, sčervenanie a pálenie pokožky.

 

BENTONIT

Pórovitá suchá hlina, ktorá naberá mnohonásobne na svojom objeme, keď je nasiaknutá vodu. Bentonit sa bežne vyskytuje v kozmetických základoch. Môže upchávať póry a dusiť pokožku.

BENZOFENÓN / OXYBENZÓN (BENZOPHENONE / OXYBENZONE)

Nachádza sa v krémoch na opaľovanie (absorbuje UV-A žiarenie). Chemické látky z opaľovacieho krému prenikajú do pokožky, dostavajú sa do krvného obehu a sú škodlivé pre telo. Nachádza sa tiež vo výrobkoch osobnej starostlivosti vrátane balzamov na pery, rúžov, hydratačných krémov. Najlepšie urobíte, ak sa tejto zložke vyhnete.

BENZOIC ACID

Prirodzene sa vyskytujúca a synteticky vyrobená látka, používa sa v potravinárstve a kozmetike ako ochranný prostriedok, konzervant. Nájdeme ho v ústnej vode, deodorantoch/antiperspirantoch, krémoch na ruky, balzamoch na pery, mydlách, šampónoch, vodách po holení. Dráždi pokožku, dýchacie cesty, oči a pleť, vplýva na činnosť mozgu, nervovej sústavy, môže spôsobiť rakovinu.

BENZYL ALCOHOL

Bezfarebná, horľavá kvapalina s miernym zápachom. Používa sa ako lokálne anestetikum na zníženie bolesti, pri liečbe detskej vši ale tiež ako rozpúšťadlo. Jeho použitie ako konzervačný a dezinfekčný prostriedok bol zastavený v roku 1980. BENZYL ALCOHOL je populárna prísada v prírodnej kozmetike. Prirodzene sa nachádza v esenciálnych olejoch, vrátane jazmínu, hyacintu a ylang-ylangu. Obsahujú ho šampóny, pleťové krémy, pleťové vody, parfumy, opaľovacie krémy. Je však neurotoxický, dráždi pokožku (žihlavky, pľuzgiere), spôsobuje alergiu, môže spôsobovať rakovinu.

BISABOLOL

Je derivát z harmančeka a v kozmetike sa používa ako syntetická vôňa alebo ako zvlhčovač pokožky v prípravkoch po holení, hydratačných krémoch, ochranných UV krémoch a rúžoch na pery. Podobne ako AHA je urýchľovačom preniknutia iných látok do pokožky, môže spôsobiť podráždenie pokožky a jej sčervenanie.

BHA (BUTYLATED HYDROXYANISOLE)

Používa sa ako konzervačná prísada do mejkapov, čistiacich mliek a do hydratačných krémov proti vráskam. Používa sa tiež v medicínskych výrobkoch, no nájdeme ho aj v krmivách pre zvieratá alebo v ropných produktoch ako sú napríklad obalové materiály či guma. Zabraňuje zmene chuti a farby výrobkov, tzv. žltnutiu tukov. Môže spôsobovať dráždenie pokožky (svrbenie, pálenie, žihľavka a pľuzgiere), alergiu, zníženie plodnosti, je neurotoxický.

BHT (BUTYLATED HYDROXYTOLUENE)

BHT je založený na toluéne, používa sa ako konzervačný prostriedok v potravinách a na osobnú starostlivosť. Používa sa v obalových materiáloch, pridáva sa do potravín, ktoré obsahujú tuky a oleje. BHT zabraňuje žltnutiu tukov, uchováva vôňu, farbu a chuť výrobkov. Môže spôsobiť zníženie plodnosti, dráždenie pokožky (svrbenie, pálenie, žihľavka a pľuzgiere), alergiu. Je neurotoxický a môže spôsobiť rakovinu.

CITRONELLOL

Je bezfarebná olejovitá kvapalina s kvetinovou vôňou pripomínajúcou ruže. Prirodzene sa vyskytuje v mnohých rastlinných olejoch a v niektorých druhoch ovocia. Používa sa ako súčasť pesticídov pri pestovaní potravinárskych plodín (vôňou priláka škodcov). V kozmetike ho nájdete vo vode po holení, kúpeľových prípravkoch, perličkových kúpeľoch, čistiacich prostriedkoch, výrobkoch pre starostlivosť o vlasy, rúžoch, hydratačných krémoch, parfumoch a v produktoch pre starostlivosti o pleť. Môže spôsobovať alergie, dráždiť pokožku a ovplyvňovať mozog, nervový systém či správanie jedinca.

KOLAGÉN (COLLAGEN)

Nerozpustný vláknitý proteín, ktorý je príliš veľký, aby prenikol do pokožky. Kolagén obsiahnutý vo väčšine prípravkov pre starostlivosť o pleť je odvodený od zvieracích koží a rozomletých kuracích nôh. Tato prísada vytvára na pleti vrstvu, ktorá môže pokožku dusiť, bráni jej dýchať. Zložka podobná kolagénu, obsiahnutá v kozmetických prípravkoch je Elastín s vysokou relatívnou molekulovou hmotnosťou.

DIETHANOLAMINE

Bezfarebná tekutina (môže byť aj vo forme kryštalického alkoholu), s vôňou amoniaku. DEA sám o sebe nie je škodlivý, no pri kontakte s inými látkami, konkrétne nitrátmi, dochádza k ich vzájomnej chemickej reakcii a vzniká nitrosodiethanolamin (NDEA), ktorý je karcinogénny. Používa sa ako zmäkčovadlo, stabilizátor vlhkosti, ako penidlo a na úpravu pH v kozmetických výrobkoch ( napr. v šampónoch, pleťových vodách, krémoch, telových mliekach a vo farbách na vlasy). Okrem toho sa nachádza v potravinách a liekoch... Môže spôsobovať rakovinu (žalúdka, pečene, močového mechúra) a hormonálne narušenie.

DIOXIN

Nebývajú uvedené v zložení produktov, pretože vznikajú ako vedľajší produkt pri výrobe za použitia chlóru, hlavne pri bielení papiera a výrobe plastových obalov, pesticídov. Dioxíny vznikajú aj pri domácom pálení predmetov z plastov. Patria medzi najtoxickejšie látky, ktoré sa akumulujú v tukovom tkanive a len veľmi ťažko sa odtiaľ odbúravajú. Môžu sa vyskytovať hlavne v bielenom toaletnom papieri, vo vate, v kozmetických výrobkoch balených v plastových obaloch (najmä PVC) napr. krémy, šampóny... Dioxíny môžu vyvolávať širokú škálu chorôb ako napríklad kožné poškodenie, hormonálne poruchy alebo aj rakovinu.

SYNTETICKÉ FARBIVÁ (FD&C)

Sú vedľajším produktov procesu premeny čierneho uhlia na koks. Bezpečnosť tejto látky nie je 100% (môže spôsobiť oslepnutie). Používa sa na výrobu viac ako 400 odtieňov farieb. Farby na vlasy ale aj na textílie. Sú populárne, pretože pomocou nich sa dajú vytvoriť jasnejšie a trvalejšie farby než s organickými, rastlinnými farbivami. Používanie látky nie je zakázané, pretože sa nedokázala nebezpečnosť látky pre človeka. Preto je na etikete iba varovanie o možnej alergickej reakcii. „pred farbením vyskúšajte farbu na kúsku pokožky“. Používanie farby na vlasy, ktorá obsahuje tieto syntetické farbivá môže spôsobiť rakovinu močového mechúra (ženy, ktoré si farbia vlasy aspoň raz za mesiac, po dobu dlhšie ako jeden rok, majú viac ako dvojnásobné riziko. Taktiež kaderníci, ktorí používajú tieto farby vo svojich salónoch majú zvýšené riziko rakoviny močového mechúra). Pri kúpe farieb na vlasy sa vyhýbajte týmto zložkám: 4-METOXY-M-FENYLÉNDIAMÍNU; 2,4-DIAMINOANISOL; 4-CHLÓR-M-FENYLÉNDIAMÍNU; 2,4-TOLUENEDIAMINE; 2-NITRO-P-FENYLÉNDIAMÍN; 4-AMINO-2-NITROFENOL. Vyhýbajte sa tiež nasledovným označeniam: D&C ORANGE 5; D&C ORANGE 17; D&C RED 9; D&C RED 19; FD&C BLUE 1; FD&C YELLOW a FD&C YELLOW 6.

FORMALDEHYD (FORMALDEHYDE)

Toxický, dráždivý, bezfarebný plyn, ktorý sa dlhodobo uvoľňuje do ovzdušia. V kombinácií s vodou sa formaldehyd používa ako dezinfekčný prostriedok, fixátor alebo konzervačný prostriedok. Je obsiahnutý v množstve kozmetických výrobkoch a na starostlivosť o nechty. Taktiež sa nachádza v nábytku z drevotriesky alebo v rôznych lepených drevených predmetoch. Medzi konzervačné látky, z ktorých sa uvoľňuje FORMALDEHYD patrí: 1,3-DIMETHYLOL,5,5-DIMETHYLHYDANTOÍN, DIAZOLIDINYL UREA a IMIDAZOLIDINYL UREA. Formaldehyd spôsobuje alergickú reakciu u 20% populácie, bolesť hlavy, bolesti v hrudníku, chronické problémy, nespavosť, depresie alebo rakovinu.

SYNTETICKÉ VONE (FRAGRANCES, AROMA)

Pod pojmom FRAGRANCES - syntetické vône, na obale kozmetiky, môže byť ukrytých viac ako 200 prísad. Nie je možné dozvedieť sa, o aké chemikálie ide. Na trhu je dnes asi 5000 takýchto látok, 95% z nich bolo vyrobených v laboratóriách. Skutočná látka sa neuvádza, toto označenie sa používa na ochranu obchodného tajomstva, keďže arómu nie je možné patentovať. Často býva zdrojom alergických reakcií. Termín "aromatický" neznamená len, že je výrobok voňavý. Je to chemický termín, ktorý znamená, že zlúčenina na molekulárnej úrovni, obsahuje benzénové jadro. Benzén je vysoko toxická a karcinogénna zlúčenina, a v závislosti od kombinácie s inou látkou môže mať množstvo vedľajších účinkov. Najnovšia štúdia americkej Environmental Working Group potvrdila, že bežne používané parfémy a toaletné vody obsahujú zhruba 14 skrytých chemikálií, ktoré nie sú uvedené na obale. Syntetické vône môžu spôsobiť bolesť hlavy, závrate, zvracanie, vyrážky, kožné podráždenie, alergiu, hyperpigmentáciu alebo narušenie hormonálneho systému.

GLYCERÍN (GLYCERINE)

Chemicky vyrábaná sirupovitá kvapalina. Používa sa ako rozpúšťadlo a zmäkčovadlo. Môže spôsobiť vysušovanie pleti zvnútra a jej predčasné starnutie (pri nižšej vlhkosti vzduchu odsáva glycerín vlhkosť z hlbších vrstiev pokožky a odvádza ju na povrch).

CHLÓR (CHLORUM)

Jedovatý leptajúci plyn. Nachádza sa v čistiacich prostriedkoch (hlavne v takých kde výrobca sľubuje, že „zničí všetky mirkóby“). Môže leptať sliznicu, dráždiť oči, dýchacie orgány, môže vyvolávať alergie.

LANOLÍN (LANOLINE)

Tukovitá látka získaná z ovčej vlny, ktorá je často kontaminovaná insekticídmi, ktoré ovce dostávajú proti parazitom. Často sa objavuje v kozmetických výrobkoch a pleťových vodách. Môže spôsobiť alergické reakcie (kožní vyrážky, ekzémy). Uprednostňujte výrobky, ktoré obsahujú lanolín z certifikovaného organického poľnohospodárstva, môžeme sa tak vyhnúť vzniku alergickej reakcie.

MINERÁLNE OLEJE (MINERAL OILS)

Pod týmto pojmom sa skrývajú Parafíny, ropné produkty, silikóny... V kozmetických prípravkoch sú označené: MINERAL OIL, PARAFFINUM, PARAFFINUM LIQUIDUM, PETROLATUM, METHYLSILANOL, MICROCRISTALINA, OZOKERIT, CERESIN, VASELINA. Väčšinou sú vyrobené z ropy ako náhrada za drahé rastlinné oleje. Minerálny olej je derivát surovej ropy a vo veľkom množstve sa nachádza v bežných kozmetických výrobkoch, vrátane detských olejov, kúpeľových prípravkoch a telových mliekach. Na pokožke vytvára mastný film, čo na začiatku používania zanecháva príjemný pocit hebkosti. Časom sa však kvalita pleti zhoršuje, prípadne sa začnú tvoriť kožné problémy, ako sú napríklad ekzémy. Môže to byť spôsobené upchaním pórov, čo spôsobuje zhoršené dýchanie pokožky. Minerálne oleje „vyťahujú“ vlhkosť na povrch pokožky, čo robí dojem, že je „hydratovaná“ ale akonáhle sa produkty prestanú používať, stav pleti sa zhorší, lebo je závislá na produkte. Funkcie pokožky sú poškodené, čo spôsobuje kožné problémy, ekzém a predčasné stárnutie pokožky. Vďaka minerálnym olejom pokožka neprepúšťa kyslík a to môže spôsobiť zadržiavanie toxínov v tele. Ďalej sa môžu hromadiť v pečeni, obličkách a lymfatických uzlinách. Petrochemikálie používané v kozmetike, vrátane propylén glycolu, SD alkoholu a benzénu sú toxické. Napríklad benzén sa používa ako rozpúšťadlo vo farbách a lakoch na nechty, je toxický aj v malom množstve a má karcinogénne účinky.

OLOVO (LEAD)

Nachádza sa v niektorých farbách na vlasy. Môže spôsobiť problémy pri učení, vyjadrovaní a správaní sa, znížiť výkonnosť v škole a zvyšovať agresivitu. Tehotné ženy a malé deti sú najviac ohrozené účinkom olova, spôsobuje neplodnosť a potraty.

PARABÉNY (PARABENS)

Sú konzervačné látky s antibakteriálnymi vlastnosťami. Vo veľkom množstve sa používajú v bežnej aj luxusnej telovej a pleťovej kozmetike. Parabény pracujú na báze blokovania resp. potláčania aktivity enzýmov. Parabény majú estrogenný efekt – dokážu v tele imitovať hormóny. Parabény môžu vyvolávať alergické reakcie, dermatitídu. Používanie antiperspirantov a deodorantov s parabénmi môže spôsobiť rakovinu prsníkov. PROPYL, METHYL, BUTYL a ETHYLPARABEN Používajú sa na zabránenie rastu baktérií v kozmetických prípravkoch a na predĺženie ich životnosti. Ich používanie je veľmi rozšírené napriek tomu, že je známe, že sú jedovaté. Tieto chemikálie sú toxické. PROPYL PARABEN má značne negatívny vplyv na mužské reproduktívne orgány – znižuje produkciu spermií.

SLS - LAURYLSULFONÁT SODNÝ (SODIUM LAURYL SULFATE)

Vyrába sa z kokosového oleja, má silný čistiaci účinok. Pôvodne sa používal ako odmasťovač strojov a v prostriedkoch na umývanie áut, pretože je to lacný čistiaci prostriedok. SLS je leptavé čistidlo, saponát, pridáva sa kvôli tvorbe peny. Nachádza sa v 90% bežných šampónov, vrátane detských, v zubných pastách, sprchovacích géloch a kúpeľových prísadách. SLS bol zakázaný ako zložka do peny do kúpeľa, pretože narúša ochranu pokožky a môže spôsobiť vyrážky a infekcie. V laboratóriách sa používa ako iritant pri testovaní liečivých schopností iných látok. SLS môže dráždiť oči, dýchacie orgány a pokožku, môže spôsobiť vypadávanie vlasov, šupinatenie pokožky, lupiny, alergiu. Usádza sa v očiach, čo môže spôsobiť u dospelých jedincov očný zákal a u detí brániť vývoju zraku. SLS taktiež prispieva k alergickej reakcii na toxíny a ďalšie alergény, môže mať negatívne účinky na reproduktívny a imunitný systém.

SLES - LAURYLÉTERSULFONÁT SODNÝ (SODIUM LAURETH SULFATE)

Alkoholová modifikácia SLS, vyrába sa z kokosového oleja. Je agresívny tenzid zo skupiny polyetylénglykolov (PEG). PEG a jeho deriváty, spájajú ako emulgátory vodu a tuk. Obsahujú ho sprchové mydlá, gély a šampóny, zubné pasty. SLES nemá až tak dráždivé účinky ako SLS, môže však dráždiť pokožku a prispievať k alergickej reakcii na toxíny a ďalšie alergény. SLES spôsobuje priepustnosť pokožky, a tým umožňuje prieniku škodlivých látok do tela. Medzi bezpečnejšie SULFÁTY patrí AMONIUM LAURYL SULFÁT, ktorý má veľkú molekulu a nevstrebáva sa, a SODIUM CETEARYL SULFATE.

MASTENEC (TALC)

Mäkký, šedozelený minerál používaný v niektorých výrobkoch osobnej hygieny a kozmetike (antiperspiranty, telové a pleťové púdre, očne tiene). Môže dráždiť oči, môže spôsobiť vracanie a kašeľ, vdychovaním mastenca v práškovej forme môže vzniknúť rakovina.

KVARTÉRNE AMÓNIOVÉ ZLÚČENINY (QUATERNARY AMMONIUM COMPOUNDS - QUATS)

V širokej škále výrobkov sa nachádzajú ako konzervačné či antibakteriálne látky, ktoré možno nájsť pod označením - BENZALKONIUM CHLORIDE, CETRIMONIUM BROMIDE, QUATERNIUM - 15 A QUATERNIUM 1 - 29. Zlúčeniny môžu dráždiť oči a sú silnými alergénmi.

Stránky, ktoré podporujem

 

 

 

 


Vytvorte si web zdarma! Webnode